ایران و آمریکا؛ جنگ استراتژی ها

admin دسته‌بندی نشده

خبرگزاری فرانسه نوشت: هواپیمای حامل وزیر خارجه آمریکا و هیأت همراه درحالی که قرار وجود به سوی برلین لول یواش تو شرق ترکیه سطر خویشتن را دگرگونی داده است. براساس این گزارش هیچ یک از خبرنگاران فراهم درون هیأت همراه پمپئو رخصت ترویج جزئیات این تبدیل مسیر را نداشتند. با این حال کم از یک ساعت، بعد از انتشار این وقوف که رسانه های منطقه و جهان را درگیر خود کرد مشخص شد وزیر خارجه آمریکا به جای برلین عادت از بغداد درآورده است. اگرچه جزئیات قابل توجهی از این سفر یک ساعته منتشر نشده ولی سخنان پمپئو خلال صرفنظر بغداد مدال می دهد ایران، محور کیاست های فوری وزیر خارجه آمریکا با رهبران عراق بوده است. پمپئو گفت:

گرایش واشنگتن برای مستقل بودن عراق را بوسیله رهبران این کشور نقل مکان کردم؛ از آنان خواستم تابع هیچ طرفی نباشند. شبکه الجزیره نیز به نقل از یک ریشه آگاه در دفتر نخست وزیری عراق مدعی شده مایک پمپئو تو این سفر، مسئولیت رهبران عراق داخل قبال هرگونه حمله به نیروهای آمریکا در مزار کشورشان را به آنها یادآوری کرده است. براساس روایت الجزیره، پمپئو در این ملاقات کوتاه هشدار داده درصورت حاضر بودن رعایت بی طرفی، عراق در معرض خطر خواهد حیات. اغتشاش بدون آتش

روزنامه العربی الجدید تو گزارشی مفصل به تماس سالگرد در رو ترامپ از توافق هسته ای و بحران های اخیر میان تهران و واشنگتن نوشت: تحولات تو دولت ترامپ نشان می دهد داخل تقابل میان دو مسئله مقابل و نقیض نزاع با ایران، بوسیله تدریج وزنه به جانب بحران طلبان سنگین نم می شود. این در حالی است که افزایش حضور نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس، از ارسال ناوهای جنگی گرفته تا بمب افکن های پیشرفته، گمان رویارویی نظامی را بیشتر کرده است.

بوسیله گفته العربی الجدید، از سوی دیگر نگرانی ها درون واشنگتن همچنین بعد از مواضع روز گذشته رئیس جمهور ایران تشدید شده است؛ مواضعی که در روانی آن حسن عالم رسما اعلام کرد ایران تعهدات خود را بوسیله فداکار از مواد برجام کاهش خواهد عدالت.

نکته برازنده توجه دیگر در این گزارش، موقعیت ترامپ در این بحران است؛ براساس تفریق العربی الجدید، ترامپ به کلی از دایره نبرد میان تهران و واشنگتن خارج شده و عملا مواضع آمریکا در این ضبط از زبان جان بولتون، وکیل امنیت ملی و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بیان می شود. درون این گزارش آمده: اگرچه این امر بوسیله معنای بی طرفی ترامپ نسبت بوسیله ایران نیست، اما به نظر می رسد بولتون و پمپئو به پشت بستن راه هرگونه مذاکره احتمالی میان طرفین هستند.

به این ترتیب استراتژی آمریکا در مقابل تهران، آغاز جنگ و یا کشاندن پای ایران به میدان مبارزه نظامی است. «بولتون به نیاز ترامپ برای سرگذشت ای ارشد بخاطر نجات از حجم بالای حملات سیاسی و قضایی در کنگره آگاه است، او سعی می کند با اعمال فشار بر ایران، این کشور را ناچار بوسیله اقدامی یواش که در نهایت، عامل تحریک ترامپ برای آغاز هیاهو باشد».

در مقابل استراتژی تهران تاکنون بیشتر کنار فراغت و خویشتن داری متمرکز بوده است، استراتژی که امکان رویارویی سرباز در منطقه را به حداقل رسانده است.
شبکه الجزیره نیز در نگاهی مشابه می نویسد: عمده نگرانی ها مرتبط با فرصتی است که شرایط فعلی می تواند بخاطر جمهوریخواهان فراهم کند؛ دژ سفید اینک غرق در بحران های پارلمانی و قضایی است و رجحان شانس محلول این مشکلات است نه ادخال بوسیله ضبط های ایران یا اکراه شمالی. نارضایتی آمریکا از عملکرد نخست وزیر عراق

از سوی دیگر، مجله العرب (نزدیک به امارات) تقابل تهران و واشنگتن را با تمرکز پهلو تحولات داخلی عراق مورد بررسی راحتی داده و در گزارش خود نوشته است: برضد خواست واشنگتن، نفوذ نیروهای شبه سرباز وابسته به ایران داخل شانس منصف عبدالمهدی بیش از گذشته شده و این امر، تکیه آمریکا به نخست وزیر جدید عراق را کاهش داده است. براساس اطلاعاتی که این روزنامه مدعی است از منابع آگاه به دست آورده، سفارت آمریکا در بغداد لیستی از چهره های امنیتی و اقتصادی نزدیک به تهران را در اختیار ابتدا وزیر عراق گذاشته و از او خواسته فعالیت های این اشخاص را نسبت به گذشته محدود کند. با این حال منصف عبدالمهدی خلال ماه های گذشته هیچگاه موفقیتی درون این بنیان به مشت نیاورده، امری که بازتاب آن را می قابلیت در به تعویق افتادن عروج وی بوسیله واشنگتن مشاهده کرد.

با این حال به نظر می رسد بغداد تو مذاکرات خود برای معافیت از بایکوت های آمریکا ثمر ایران مظفر بوده است. شبکه العربیه نوشت: پیمان نامه ۳۰ساله عراق برای فروش ۵۳ میلیارد دلار نفت و مدفوع به کمپانی اکسون موبیل با کمال مطلوب تصرف چراغ سبز آمریکا برای بخشودگی عراق از تحریم های ایران به صحه گویا است. 

شاید دوست داشته باشید:

ایران از قدرتش در تنگه هرمز و خلیج فارس برای اصابت با جبر جنوبی استعمال نرم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، فریدون انتظاری با بیان اینکه در ارتباط با اقدام کره جنوبی داخل […]

ابوالفتح: میان چین و آمریکا جنگ است ولی با ابزار غیرنظامی

ابوالفتح در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تحولات و تکثیر نهضت ها میان چین و آمریکا به خاص تعطیلی […]

جنگنده ای که بوسیله هواپیمای مسافربری ماهان نزدیک شد از چه نوع بود؟

ASGHAROOOOبهSGHAROOOON گزارش همشهری آنلاین هواپیمای اف-۱۵ ایگل یا عقاب یک هواپیما جنگنده مورد سرنشین دو موتوره تاکتیکی است که بوسیله […]