بازتاب گشاد اعلام “افزایش سطح غنی سازی ایران ” در رسانه های خارجی

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان صبح امروز (یک شنبه) داخل نشست مطبوعاتی به استفسار خبرنگاران درباره مسائل فنی گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران پاسخ داد و از افزایش سطح غنی سازی ایران تا ساعاتی دیگر خبر رحم.

وی تو اظهارات خود مداومت کرد که فعلاً فرود امدن به غنای مورد احتیاج بخاطر تأمین بنزین راکتور تهران (۲۰ درصد) در رخصت کار نیست.

رسانه های متعددی همچون شبکه های بی بی سی، یورو نیوز، سی ان بی سی، الجزیره، راشا تودی، خبرگزاری های رویترز، آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، اسپوتنیک، آرتی ای، یاهو فایننس، ان معلول آر و روزنامه هایی از جمله آیریش تایمز، تایمز آو اسرائیل، بالن استریت ژورنال، ژاپن تایمز، گاردین، ماینیچی، ایندیپندنت، واشنگتن پست و بسیاری رسانه بین المللی دیگر بوسیله نعوظ عریض به سرایت اطلاع تکثیر سطح غنی سازی ایران پرداختند.

علی رغم اینکه ایران تاکید دارد از برجام خارج نشده و این رفتار کمی از تلاش های جمهوری اسلامی برای حفظ کردن این اصلاح است، فدایی از این رسانه ها مدعی شدند که ایران در اقدامی دیگر توافق هسته ای را لغو کرده است.

رویترز با انتشار این خبر گزارش داد: مقامات ایران می گویند که تا ساعاتی پس ازآن غنی سازی اورانیوم بالاتر از سطح گلچین شده در برجام، یعنی ۳.۶۷ درصد را آغاز خواهند کرد. آنها همچنین اصرار کردند که می توانند اورانیوم را تو هر سطحی که بخواهند غنی سازی کنند ولی فعلاً نیازی به آن حیات ندارد.

وال استریت ژورنال همچنین با اقرار این که ایران اعلام کرد که سطح غنی سازی خویشتن را از محدوده برجام فراتر خواهد برد، مدعی شد که این دومین باطل سازی عامدانه این سند بین المللی محسوب می شود که خطر نابودی آن را بوسیله همراه دارد.

اما بسیاری دیگر از این رسانه ها این نعوظ گزارش دادند که ایران موافق اطلاع دادن قبلی خود برای کاهش اجرای تعهدات برجامی اش داخل فایده به در رو آمریکا از اصلاح و بازگرداندن بایکوت ها علیه این کشور، در دومین گام خویشتن سطح غنی سازی اش را افزایش می دهد.

به گزارش ایسنا، عباس عراقچی دستیار وزیر امورخارجه کشورمان نیز داخل جلسه خبری روز یک شنبه گفت: روانی کاهش تعهدات در راستای حفظ کردن برجام است نه از بین بردن آن. مقدور است به خاتمه حضور ما در برجام منجر شود اما تو این مقطع ۶۰ روزه گرفتن به شکلی فرصت هاست که می تواند طرف های برابر از آن استفاده کنند.

وی افزود: معتقدیم برجام مدرک شریف و مهمی است و خواهان ادامه آن هستیم اما خواسته های ما از این سند هم باید محقق شود و چون این اتفاق نیفتاده ما در تعهدات مان تجدید نظر می کنیم.

عراقچی تاکید کرد: حرکت ما در برجام و مشروع است و این اقدامات از دید ما نقض برجام نیست. همزمان ما هم شکایات خود را از آمریکا و اروپایی ها ارائه می دهیم. آنها غم تو اجرای تعهداتشان کوتاهی کردند و باید پاسخگو باشند.

جمهوری اسلامی تاکید دارد که طبق مفاد گلچین شده درون برجام، بوسیله ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶ ایران حق دارد داخل صورت لیس پایبندی طرف دیگر توافق، اجرای تعهدات خود را بوسیله طور قلیل یا کلی راکد نرم.

برابر بند ۲۶ برجام، در صورت حاضر بودن پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، ایران ضایع دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی خواه پشیز ایستا درنگ.

پیاده شدن بنیان بند ۳۶ برجام اگر موضوع اختلافی با هنگام مراحل این سد فیصله نیافت شاکی می تواند این حکم را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کند و یا بوسیله شورای حمایت سازمان ملل ابلاغ بطی ء که معتقد است موضوع مصداق “لیس پایبندی رادیکال” به شمار می آید.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

ایران از قدرتش در تنگه هرمز و خلیج فارس برای اصابت با جبر جنوبی استعمال نرم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، فریدون انتظاری با بیان اینکه در ارتباط با اقدام کره جنوبی داخل […]

ابوالفتح: میان چین و آمریکا جنگ است ولی با ابزار غیرنظامی

ابوالفتح در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تحولات و تکثیر نهضت ها میان چین و آمریکا به خاص تعطیلی […]

جنگنده ای که بوسیله هواپیمای مسافربری ماهان نزدیک شد از چه نوع بود؟

ASGHAROOOOبهSGHAROOOON گزارش همشهری آنلاین هواپیمای اف-۱۵ ایگل یا عقاب یک هواپیما جنگنده مورد سرنشین دو موتوره تاکتیکی است که بوسیله […]