پوتین چرا بوسیله عربستان رفت؟

admin دسته‌بندی نشده

شعیب بهمن، در گفت وگو با ایسنا، با اشعار اینکه هنگام این سال ها روابط روسیه با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس روابطی پیچیده و لبالب پشته و نشیبی بوده و باید این موضوع را در قالب سیاست خاورمیانه ای دولت مسکو مورد مطالعه قرار داد تصریح کرد: اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس چه در عهد جنگ سرد و چه بعد از فروپاشی شوروی پاره متحدین نزدیک غرب و آمریکا محسوب می شدند و هیچ گاه رابطه عریض و خلط بین آنها و مسکو نبوده است، اگرچه طی این سال ها مسائلی همچون موضوع انرژی باعث شده که هر دو طرف بوسیله یکدیگر توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه با توجه به نقش عربستان درون منطقه خلیج فارس روابط با این کشور بیشتر از گذشته مورد توجه روسیه فراغت محزون است، گفت: البته این روابط با چالش هایی نیز روبرو بوده است. چنانکه تو دهه 90 میلادی سعودی ها از مبارزان چچنی حمایت می کردند و در بحران سوریه نیز ریاض و مسکو دو رویکرد متفاوت نسبت به این موضوع داشتند و از نظر امنیتی به این بحران با زاویه های متفاوتی نگاه می کردند.

این ممیز مسائل روسیه با بیان اینکه ظرف سال های اخیر دو طرف به خصوص مسکو مجاهدت کرده که روابط خویشتن را با کشورهای این مملکت در بنیاد اقتصادی و تجاری بسط دهد، ادامه داد: با توجه به وابستگی کشورهای این منطقه به آمریکا و باختر علی رغم اینکه بین مسکو و کشورهای حاشیه نویسی خلیج فارس تفاهم نامه های متعددی انعقاد شده ولی این سیاست با موفقیت همراه نبوده است و چالش های سنتی جلوگیری کننده از آن بوده که روابط روسیه با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان در مملکت اقتصادی گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه کشورهای عربی مرزوبوم خلیج فارس با توجه بوسیله نزدیکی شان به آمریکا نمی توانند به بازیگر نزدیکی بخاطر روسیه تغییر شوند داخل مورد اهداف سفر نیم چکمه بوسیله ریاض گفت: سفر پوتین به این ملک در راستای مناسبات دو جانبه ریاض و مسکو انجام شده است. چنانچه سال گذشته همچنین امپراتور عربستان به مسکو سیر کرده حیات.

بهمن افزود: روس ها به دنبال این هستند که تا اندازه ممکن متحدان سنتی آمریکا در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه را از واشنگتن دور کنند. مربوط به طبقه کارگر و زحمتکش که در موافق ترکیه اجرا دادند چنانکه در حال حاضر رویکرد ترکیه داخل تک مسائل و تحولات منطقه به روسیه نزدیک خیس است و بخاطر اولین بار یک کشور اندام پیمان ناتو از روسیه سامانه موشکی خریده است.

این کارشناس مسائل روسیه دنباله عدالت: در همین راستا تماشاچی این بودیم که بعد از حملات صورت گرفته به آرامکو نیم چکمه به سعودی ها هم پیشنهاد داد که آنها از مسکو سامانه موشکی تمهید کنند. بنابراین همانطور که اشاره شد استراتژی روسیه دور کردن متحدان سنتی واشنگتن از این ناحیه است ولی واقعیت این است که بستگی کشورهای منطقه خلیج فارس به آمریکایی ها و مغرب آنقدر زیاد است که عملا تحقق این طور موضوعی به راحتی امکان پذیر نیست و تا اینکه چنانچه خود این کشورها نیز تمایلی به این موضوع داشته باشند آمریکایی ها به آنها این طور اجازه ای را نمی دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تو جریان مذاکرات مقامات سعودی و مسکو بحثی در مورد ایران نیز رخساره گرفته است، گفت: قطعا در این وابستگی گفت وگو شده است و حتی چنانچه روس ها چنین موضوعی را مطرح نکرده باشند سعودی ها این موضوع را پیگیری کرده اند و درخواست هایی از طرف روس داشته اند تا وارد پروسه کاهش تنش بین ایران و عربستان شود.

وی ادامه قسط: بوسیله نتیجه چسبیدگی این رایزنی ها مستلزم این است که سعودی ها رفتار خویشتن درون منطقه را تغییر دهند که آغاز این موضوع همانطور که مقامات ایران گفته اند پایان هیاهو یمن است. اگر سعودی ها رفتار خویشتن را در منطقه دگرگونی دهند ایران و عربستان می توانند حتی بدون میانجی همچنین با یکدیگر مذاکره کنند و به حاصل برسند.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

کرونا عذر مذاکره ایران و آمریکا می شود؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، درحالی که دستگاه دیپلماسی ایران بسیار از یک ماه است که تمرکز […]

جزئیات بالن استریت ژورنال از اولیه تراکنش مالی میان ایران و اروپا در چارچوب اینستکس

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از فارس، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال درون گزارشی به پراکندن برخی جزئیات از […]

آلمان پناهنده ایرانی را با هواپیمای دربستی به تهران برمی گرداند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دویچه وله، زنی ایرانی که تقاضای پناهندگی اش در آلمان رد شده، درون بازداشتگاه […]