قدم اول از تحریم تسلیحاتی دوباره ایران | رایزنی شورای امنیت درباره قطع نامه پیشنهادی آمریکا

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، مجمع شورای امنیت بخاطر مشورت حول حد نامه پیشنهادی ایالات متحده درباره ایران اخیرا برگزار شد. این جلسه، اولین مرحله بررسی رسمی خواست آمریکا برای جلوگیری از الغا تحریم های تسلیحاتی ایران است که بناست در چند جنین رخ دهد و اولین مرحله آن، پاییز امسال و پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، عملی می شود. لغو تحریم های تسلیحاتی ایران، در مولود توافق هسته ای ایران و در فرایندی که برجام را بوسیله تأیید اداره ملل متحد رساند، به عنوان اندکی از حد نامه نامی ۲۲۳۱ شورای امنیت ادا خواهد شد؛ ولی آمریکا که ضد جدی این اتفاق است، می کوشد با تصویب معادل نامه ای تازه، تمدید این بایکوت ها را نما بزند و اندازه نامه ۲۲۳۱ را خنثی بطی ء. این قطع نامه در عارض اجابت مانع از فروش، مخزن و انتقال تسلیحات یا کالاهای مربوطه توسط ایران خواهد شد. طبق این اندازه مجله دیگر کشورها نیز بدون موافقت کمیته شورای امن حق انتقال، مخزن خواه ابتیاع تسلیحات به ایران را نخواهند داشت. این وزن نامه پیشنهادی همچنین موجب آن خواهد شد که کشورها هرگونه کالایی را که احتمال می دهند حاوی اقلام ممنوعه باشد، بازرسی کنند. کشورها نیز موظف خواهند شد به همین دلیل به نظارت سفینه ها نیز بپردازند. نتیجه محتمل تصویب این قطع روزنامه و نقض ۲۲۳۱، فروپاشی برجام ارزیابی زده می شود.

برای تصویب این اندازه نامه لازم است ۹ عضو از مجموع ۱۵ عضو این شورا بوسیله آن رأی موافق دهند و هیچ کدام از اعضای دائم نیز از حق وتو استفاده نکنند. از میان پنج عضو دائم، به جز ایالات متحده که خود پیشنهاددهنده حد نامه است، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه ضدیت خود را با جدیت ایالات متحده داخل این زمینه اعلام کرده اند. پیش دماغ ها مقدمه روسیه و سپس گره را که شدیدترین مخالفت ها با اقدامات ضد ایرانی ایالات متحده را اعلام کرده اند، گزینه های استعمال از حق وتو داخل این زمینه می دانند، اما هنوز مشخص نیست این حد مجله با چه حمایتی در شورای امنیت مواجه است و اساسا امر بوسیله ضایع وتو خواهد کشید یا خیر.

مقامات ایالات متحده البته تأکید کرده اند درصورتی که این مجاهدت درون شورای امان حزن بوسیله نتیجه نرسد، از مسیرهای دیگر تلاش خواهند کرد مانع از خرید حربه توسط ایران شوند. آمریکا البته داخل دیگر زمینه هایی که موافق برجام صبر پهلو لغو تحریم ایران بوده توانسته با اعمال بایکوت های یک جانبه و اعمال تنگ کردن دیپلماتیک و اقتصادی، به ویژه با ترساندن بانک ها و شرکت های کشورهای دیگر عملا این تحریم ها را تمدید کند؛ ولی از نگاه فداکار کارشناسان در ماخذ تسلیحات، صریح نیست این طور رویکردی تا چه پیمانه خراج حصه باشد. از دلایل این تردید این است که برضد دیگر زمینه ها، در اغلب کشورها، این طالع است که متولی فروش و معامله اسلحه است و هیچ کشور تولیدکننده سلاح، بازاری تو آمریکا ندارد، در نتیجه فشارهای پیشین درون این بنیان کارایی نخواهند داشت. ایالات متحده البته می تواند از فشارهای سیاسی دیگر تو این زمینه استعمال کند، اما از سویی، کشورهایی که ممکن است به ایران سلاح بفروشند، احتمالا کشورهایی خواهند بود که پیش از این همچنین درون چالش با آمریکا بوده اند و بوسیله طور مشخص از روسیه و گره داخل این میان معروفیت دربند می شود. از سوی دیگر آمریکا داخل عهد ترامپ در مبنا ایران تماما یک جانبه پیش رفته و تا اینکه متحدان اروپایی خود را همچنین با ابزارهای فشار و ترساندن همراه کرده است، ازاین رو مشخص تراشیدن تا چه نمونه پیوند آنها در اساس ضیق احتمالی به فروشنده های غل بوسیله ایران را با خود داشته باشد و کشورهایی مشابه روسیه و چین احتمالا آسیب پذیری کمتری نیز درون این زمینه داشته باشند.

متحدان اروپایی ایالات متحده، هرچند در روزهای گذشته با پیشنهاد قطع روزنامه ای که در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اجابت شد، در مباحثه همکاری ایران و آژانس با آمریکا همراه شده اند، اما با صدور بیانیه ای رسما مخالفت خود را با مجاهدت آمریکا در این شالوده و بوسیله طور کلی در شالوده مقابله با برجام اطلاع دادن کرده اند. گاردین نیز داخل روزهای گذشته با تحلیلی وهله دیگر رمز کرد که کشورهای اروپایی در سیلان ایران داخل انتظار انتخابات آمریکا و تعیین تکلیف دولت آینده این ناحیه هستند. با توجه به اعلام قصد جو بایدن، رقیب دموکرات دونالد ترامپ، به بازگشت به برجام و مقابله با ایران، اروپایی ها نیت دارند آنچه را از برجام ابدی مانده، حفظ کردن کنند تا در صورت پیروزی بایدن، دست خط آسان تازگی برای ازسرگیری تعامل با ایران و حل اختلافات پیش رو باشد، ازاین رو که تو صورت برهم خوردن کامل توافقی که سپس از دهه ها بدبینی بین دو طرف صحه شده، چالش هایی جدی داخل این سطر ایجاد خواهد شد.  هشدار مجدد پمپئو به دنیا و نفوذ کردن ایران و گره

در آستانه همین جلسه، وزیر خارجه ایالات متحده وهله دیگر به ادعاهای خود درباره خطرات لغو تحریم تسلیحاتی ایران پرداخت. پمپئوکه ماه ها پیش با انتشار یک شمارش برعکس در توییتر هشدارهای این چنینی در این بن را برای خشنود متحدان آمریکا کلید خورده بود، در توییتر نوشت: «چنانچه تحریم های تسلیحاتی دایره ملل علیه ایران در اکتبر منقضی شود، ایران می تواند جنگنده هایی هوایی مانند SU-۳۰ روسیه و J-۱۰ گره را خریداری کند. با جنگنده علو کشنده، اروپا و آسیا در چنگال ایران خواهند بود. آمریکا نمی گذارد چنین اتفاقی بیفتد».
این توییت تاثیر وزیر خارجه ایران را در اثر داشت که به کنایه به ایرادی داخل محاسبات پمپئو اشاره کرد. محمدجواد ظریف نوشت: «آقای پمپئو آن حیثیت از گمراه کردن دنیا ناامید شده که تقاضا می یواش در ماه اکتبر پیش رو، ایران هواپیماهای جنگنده می خرد و پس ازآن آنها را فراتر از بُرد یک طرفه موجودی بوسیله پرواز درمی آورد. شاید او بتواند به ما بگوید که این جنگنده ها چگونه حتی با تکمیل سوختشان به ایران بازمی گردند!».
نمایندگی دائمی چروک در سازمان ملل نیز به ادعای پمپئو فایده نشان عدالت. به گزارش ایسنا، نمایندگی دائمی چین در دایره ملل در صفحه توییترش درباره ادعای مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران نوشت: «شما گمان می کنید که می دانید کدام سرزمین ارشد ترین صادرکننده حربه است. قطع نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دایره ملل درباره لغو اقدامات محدودکننده تسلیحاتی علیه ایران شفاف است». نمایندگی چین در دنباله مطرح کرد: «ضیق یک جانبه و سیاسی آمریکا در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به هیچ مکان نخواهد رسید». ساعاتی پس از این موقعیت گیری ها از سوی دو سرزمین بود که باریکه با همتای چینی خویشتن تماسی تصویری داشت. سفیر چین داخل تهران با توییتی از برگزاری این گفت وگوی وزیر خارجه ایران با وانگ یی وقوف داد. پس از این گفت وگو ظریف در توییتی به اصطلاح چینی نوشت: «در آستانه عید قایق اژدهای چین، بسیار خوشحالم که یک نشست ویدئویی با وکیل وزیر امور خارجه گره و وانگ یی برگزار کردم. ما درباره تعمیق باهم اتحاد کردن های استراتژیک جامع دو کشور، تعمیق دستور کار همکاری ۲۵ساله دوجانبه و تقویت پشتیبانی متقابل در امور بین الملل به اصلاح رسیدیم. همه ما مجددا حمایت خود را از توافق هسته ای ایران، چندجانبه گرایی و حقوق بین الملل تأیید می کنیم و به طور مشترک با یک جانبه گرایی و تضعیف ارامش هسته ای ایران مخالف هستیم. از این فرصت استفاده می کنیم و برای دوستان چینی جشنواره شادمانی را آرزو داریم».  گزارش وزارت خارجه آمریکا از اقدامات هسته ای ایران

در همین لحظه وزارت خارجه ایالات متحده گزارش سالانه اش درباره فعالیت های هسته ای کشورها را منتشر کرده است. این گزارش که به نام «قول کشورها به کنترل تسلیحاتی، پیمان منع گسترش تسلیحاتی و انفصال سلاح هسته ای و تعهدات ۲۰۲۰» منتشر شده است، حاوی بخش های مختلفی درون ارزیابی پایبندی کشورها بوسیله پیمان منع بسط اسلحه هسته ای موسوم به ان پی تی است و به نعوظ مشروح به بازرسی های آژانس بین المللی کارمایه هسته ای و ارزیابی از تعهد ایران درباره چنین تعهداتی و تطبیق آن با تجسس های فنی آژانس پرداخته است. تو جای جای این گزارش، اتهامات و ابهاماتی که ایالات متحده میوه برنامه هسته ای ایران به اختصاص در زمینه همکاری با آژانس دارد، جبران می شود و چندین بار نیز به ادعاهای اسرائیل در این زمینه استناد می شود. بااین حال در این گزارش آمده است: «در حوالی این گزارش، ارزیابی ایالات متحده همچنان این است که ایران درحال حاضر مبتلا فعالیت های کلیدی مربوط به طراحی و ساخت غل هسته ای تراشیدن». بااین حال گزارش همچنان تأکید می بطی ء ایران باید درباره پیچش ها پاسخ گو باشد: «همان طورکه درون گزارش دسامبر ۲۰۱۵ (دی ۹۴) آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل برجسته گذشته و حال دستور کار هسته ای ایران رمز شده است، ایران همچنان به سؤال های مهمی درباره گذشته پروگرام هسته ای اش پاسخی نداده است». این گزارش به امکان بود مواد هسته ای و فعالیت های اطلاع دادن نشده در ایران با  استناد به گزارش نوامبر ۲۰۱۹ از سوی سرپرست مدیر کل آژانس  اشاره کرده و تالیف این سیلان نگرانی هایی جدی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در قبال ترتیب نظارت و تأیید استفاده صلح آمیز مواد هسته ای بوسیله نشانی بخشی از پیمان منع گشادگی سلاح های هسته ای ان معلول تی و نیز بند سوم پیمان ان پی تی مطرح می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا داخل بخش دیگری از این گزارش همچنین از پیشرفت های ایران تو برنامه هسته ای اش ابراز نگرانی کرده و گفته: «آمریکا نیز نگرانی هایی دارد که گام هایی که ایران در راستای بسط برنامه غنی سازی اورانیوم برداشته در حال تکثیر بر بینش آن بوده است. تجربه ای که ایران از ظرفیتش برای ساختن سانتریفیوژهای پیشرفته کسب می کند، مدال دهنده دانشی رجعت ناپذیر است که داخل نهایت می تواند درصورتی که تصمیمی برای دستیابی به غل هسته ای وجود داشته باشد، به کوتاه کردن بازه برای ایران کمک کند». این گزارش می افزاید: «با وجود نگرانی ها درباره همدستی پادمانی ایران که از سمت آژانس درون پنج ماه گذشته مطرح شده است، ما تأکید کرده ایم که ایران باید فورا بوسیله انبازی در ماخذ معاهده های پادمانی اش و پایبندی بوسیله آنها ادامه دهد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، بوسیله صراحت گفته است که ایران باید به نشانی اندکی از هر سازش جدید و جامع، امتناع فعالیت های هسته ای اش در گذشته را متوقف کرده و تشریح دهد که چرا تاریخچه برنامه هسته ای اش در گذشته را بایگانی می کرد».

شاید دوست داشته باشید:

عربستان پرونده جمال خاشقجی را بست

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، اسپوتنیک گزارش داد که دادگاه کیفری ریاض امروز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه طی کار هایی هشت […]

این سه قلمرو عربی آماده برقراری روابط با اسرائیل هستند | گزارش وزارت پناه صهیونیستی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، همزمان با صعود توافق رژیم صهیونیستی با امارات عربی متحده برای عادی سازی […]

دستور کار بایدن برای برجام و ایران در رخساره پیروزی درون انتخابات

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، نهر بایدن، اما هشدار داد که چنین مربوط به طبقه کارگر و زحمتکش […]