ادعای یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه درباره حادثه سایت هسته ای نطنز

admin دسته‌بندی نشده

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، روزنامه نیویورک تایمز داخل گزارشی بوسیله نقل از یک مقام اطلاعاتی داخل خاورمیانه- که شوق نامش رک نشود- مدعی شد که عامل فوران و آتش سوزی در سایت نظنز یک وسیله منفجره بوده که داخل درون این تأسیسات انتصاب شده بود.

بنا بوسیله ادعای این مقام اطلاعاتی، این انفجار بخش وسیعی از محوطه روی ارضی این تأسیسات را که محل بالانس کردن سانتریفیوژهای جدید قبل از عملیاتی شدن است، تخریب کرده است.

مجله نیویورک تایمز در امتداد گزارش خویشتن همچنین مدعی شد که شواهد مقدماتی قویاً گویای آن است که این حادثه ناشی از یک عملیات خرابکارانه بوده؛ هرچند که این احتمال نیز وجود دارد که یک سانحه صنعت عامل این آتش سوزی باشد.

«دیوید آلبرایت» رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین المللی- یک دسته غیرانتفاعی در واشنگتن بخاطر پیگیری روند ترویج هسته ای- در مصاحبه ای مدعی شد که بعضی از فاکتورها نشان می دهد که این واقعه بوسیله ظن متجاوز یک رفتار خرابکارانه بوده است. آلبرایت نیز مدعی شد که گمان قدری وجود دارد این کارخانه مونتاژ نگرش انباشت مواد قابل اشتعالی باشد که باعث بروز یک انفجار مبصر شوند.

داخل همین ارتباط، آژانس بین المللی کارمایه اتمی (IAEA) درون بیانیه ای اعلام کرد که از گزارش ها درباره حادثه آتش سوزی درون تأسیسات هسته ای نطنز مسبوق است و در حال بررسی تأثیرات این رخداد بر پادمان های نظارتی آژانس است.

این واکنش آژانس بین المللی کارمایه اتمی پس از آن اعلام شد که بامداد پنج شنبه یک سوله درون سایت هسته ای نطنز دستخوش حریق شد که عملیات خاموشی با موفقیت داخل این سایت اجرا شد.

نیز «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان کارمایه اتمی ایران تو گپ با شبکه وقوف در مورد تصادم قیافه داده در تأسیسات غنی سازی نظنز اقرار داشت: «حادثه ای در سایت نطنز تو بامداد پنج شنبه داشتیم که یکی از سوله های ما که تو فضای باز است، دستخوش حادثه شد». وی دنباله داد: «این سوله فاقد مواد هسته ای بوده و آلودگی هم وجود ندارد».

سخنگوی موسسه انرژی اتمی ابرام کرد: «این نکته را نیز باید بیفزاییم که در حال مهیا در روند تولید و غنی سازی اورانیوم هیچ گونه خللی خبردار نشده و سایت ما به مشابه گذشته داخل حال انجام وظایف خود است».

«رمضانعلی فردوسی» فرمانروا شهرستان نطنز نیز صبح پنجشنبه در جمع رسانه ها عنوان کرد: «یکی از سوله های مختص وسایل اسقاطی دستخوش آتش سوزی شده حیات که به محض اطلاع از حادثه، اکیپی از نیروهای آتش عنوان شهرستان نطنز درون محل حاضر و اقدام به خلوت کردن آن کردند؛ با اطفای حریق دیگر جای هیچ گونه نگرانی نیست». ادعای نیویورک تایمز درباره تصادف سایت هسته ای نطنز

شاید دوست داشته باشید:

ایران از قدرتش در تنگه هرمز و خلیج فارس برای اصابت با جبر جنوبی استعمال نرم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، فریدون انتظاری با بیان اینکه در ارتباط با اقدام کره جنوبی داخل […]

ابوالفتح: میان چین و آمریکا جنگ است ولی با ابزار غیرنظامی

ابوالفتح در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تحولات و تکثیر نهضت ها میان چین و آمریکا به خاص تعطیلی […]

جنگنده ای که بوسیله هواپیمای مسافربری ماهان نزدیک شد از چه نوع بود؟

ASGHAROOOOبهSGHAROOOON گزارش همشهری آنلاین هواپیمای اف-۱۵ ایگل یا عقاب یک هواپیما جنگنده مورد سرنشین دو موتوره تاکتیکی است که بوسیله […]