الکاظمی: آمریکا تو عراق درون دام ابهت افتاد

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهریآنلاین به نقل از فارس، نخست وزیر عراق در گفت وگو با شبکه العراقیه به تشریح اوضاع کلی کشورش و برنامه های نوبت خود بخاطر مقطع پیش رو پرداخت.

مصطفی الکاظمی گفت : اقبال فعلی  در نتیجه واقعیت اجتماعی عراق خلق شده است و اعتراضات اکتبر نمایانگر یک مرحله اساسی در تاریخچه عراق است و دلیل پا بر جا حیات این دولت است.

وی افزود:  دولت فعلی، طالع راه محلول است نه دولت نزاع ها و شعار دولت فعلی چسبیدگی به انتخابات زود هنگام ، عادلانه و شفاف است و از همان روز اولی که دولت را تحویل گرفتیم تیر اتهام ها به لفظ من نشانه رفت.

وی افزود:  قانون اساسی عراق می گوید بخت باید بهترین روابط را با کشورها در راستای منافع عراق داشته باشد و روابط با واشنگتن مبتنی بر منافع است.

الکاظمی تاکید کرد: باید از منافع مشترک با آمریکا داخل زمینه های اقتصادی، آموزش، بهداشت و امنیت حفاظت کرد، اگرچه آمریکا در طی مرحله اشغال عراق در دام اشتباهات عظمت افتاد.

مبدا وزیر عراق با ابرام بر اینکه هیچ تهدیدی از لفظ آمریکا درباره بستن سفارتخانه خود داخل عراق شهود نکرده است، گفت: ما هیچ تهدیدی از جانب هر کشوری که باشد، هرگز نخواهیم پذیرفت.

او درون عین حال گفت: ما به جایی رسیده ایم که آمریکا نسبت بوسیله وضعیت امان هیات های دیپلماتیکش تو عراق نگران است.

الکاظمی درباره اوضاع اقتصادی کشورش بی آرامی گفت: بحران اقتصادی کنونی در تاریخ عراق بی سابقه بوده و هرج و مرجی که عراق شاهد است بازتاب سوء مدیریت در ناحیه  است. 

وی درباره اعتراضات خیابانی هم گفت: گروه هایی از تظاهرات ها سوء مصرف می کنند. ما نتایج تحقیق ها درباره همگی شهدایی که توسط گروه های مرتکب جرایم نظام مند کشتار شدند، اطلاع دادن خواهیم کرد.

الکاظمی درباره انتخابات زودهنگام غم گفت که اکثر گروه های سیاسی مخالف برگزاری انتخابات زودهنگام بودند، ولی خود او بر این قضیه ابرام کرده است.

مطلع وزیر عراق نیز از پارلمان خواست شرایط حوزه های انتخابیه و قانون دادگاه فدرال را عموم کند و ابرام کرد که انتخابات عاری دادگاه فدرال در کار نخواهد وجود.

شاید دوست داشته باشید:

ضرورت اقدام مشترک جهان اسلام داخل حمایت از سرمایه های علمی

 به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی ، در مقاله ای با عنوان «ضرورت رفتار مشترک جهان اسلام در حمایت از سرمایه […]

ویدئو | استقلال دو نفر از کوچکتر آوار پس از زلزله جدی داخل ترکیه

در همین زمینه: زمین رعشه شدید درون دریای اژه باعث فروریختن ساختمانی ها در ترکیه شد ویدئو | زلزله ۶.۶ […]

رئیس پیشین سیا کشتار محسن فخری زاده را جنایتکارانه خواند | خطر تلافی مرگبار وجود دارد

به گزارش همشهری آنلاین، جان برنان تو یک رشته توئیت نوشت: «این نظری جنایتکارانه و متجاوز غیرمسئولانه بود. این کار […]