سند محرمانه امارات درباره چگونگی تقابل با عربستان تو یمن

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از روزنامه الاخبار نوشت: در این سند محرمانه روند روابط عربستان و امارات تو یمن به سه بار تقسیم شده است. وهله اول مرحله “رضایت و اطمینان” است و در این کود دو کشور درون هماهنگی و همکاری کامل برای یک شعار واحد یعنی از بین بازی کردن انصارالله مجاهدت می کنند. وعده دوم بار “تنش و دودستگی” است که در این مرحله بوسیله دیدن می رسد سیاست ها و مواضع دو کشور واضح نیست و در برخی موارد با تیمار تباین دارد. تو این مرحله دو قلمرو شورایی را برای هماهنگی میان خویشتن تأسیس می کنند. وهله ثالث مرحله شک و بازنگری است. در این جنین توافق دو قلمرو و هماهنگی کاملشان دستخوش تنش شد بدون اینکه از غصه فروبپاشد و طرف های درگیر مسبوق این اختلافات شدند. به اختصاص با تحولاتی که آخرین آن کاهش حضور ارتشی امارات داخل یمن بود.

تهیه کننده این گزارش که تاریخ آن به ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۹ بازمی گردد، می گوید اطلاع دادن امارات بخاطر عقب نشینی از یمن که چه با هماهنگی عربستان صورت خمود و چه به تفکر اختلاف با این کشور بخاطر فداکار طرف های محلی آب های ایستا را به جریان انداخت. 

درون خصوص ارزیابی روابط عربستان و امارات و تأثیر آن بر طرف های محلی در یمن تو این گزارش آمده است: برای دولت عبد ربه منصورهادی، مهتر جمهور مستعفی یمن حفظ روابط خوب امارات و عربستان بهینه شرایط است اما در واقع قضا و قدر منصورهادی بیشترین خسارت را از این شرایط دیده است. این نوبت از یک طرف تقریبا به رخساره آشکار وارد دشمنی با امارات شده و به رویت می رسد روابطشان به سادگی قابل نوسازی نباشد و از طرف دیگر از مواضع ریاض شادمان زدودن چراکه بوسیله جنین های خود بخاطر مقابله با ابوظبی عمل نکرده بلکه به هماهنگی مستحکمی با امارات پرداخته است. در هر صورت اقبال هادی عزب یک گزینه دارد و آن تسلیم وجود داشتن داخل برابر ریاض و تقلا برای خشنود کردن آن بوسیله اصلاح وضعیت موجود است.

درباره حزب اصلاح(اخوان المسلمین) یمن می نبوغ گفت که وضعیتش مثل شرایط طالع مستعفی است و عزب تفاوتش این است که استحکام روابط میان عربستان و امارات تهدیدی برای این قسمت قسمت کردن است چراکه دو سرزمین علیه اخوان المسلمین اعلان شورش کرده اند و این جنگی است که حزب سازش معتقد است اماراتی ها عربستان را بوسیله آن کشانده اند. درنتیجه شاق این حزب حتی با عاقبت دعوا یمن همچنین حل نمی شود و تنها یک گزینه دارد و آن ماندن در کنار سعودی ها و ادامه سعی برای اثبات خود بوسیله عربستان به نشانی یک هم پیمان مورد متکی است.

درباره پریدن انصارالله می قابلیت گفت که آن ها از کوتاهی ها و مشکلاتی که در گونه اداره فساد یمن توسط پیوستگی سعودی وجود داشت استفاده کردند اما هنوز وضعیتی که انصارالله خواهان آن است، وجود ندارد. انصارالله می خواهد اختلاف میان عربستان و امارات فراز بگیرد طوری که به روابط هر دو آسیب بزند. این مساله نه تنها انگیزه تضعیف موضع تمام دشمنان انصارالله بلکه احتمالا به انحلال ائتلاف عربی منجر شود.

درباره شورای انتقالی جنوب یمن می قابلیت گفت که این شورا معتقد است عربستان از تشکیل کشور در جنوب یمن حمایت نمی بطی ء و شک و تردیدهایی درباره واقعیت موقعیت امارات دارد. در خراج بهتر است روابط خوب خود را با امارات و عربستان یا با هر کدام حفظ نرم تا همچنان از حمایت آن ها برخوردار باشد. تباین میان عربستان و امارات برای این شورا مفید است چراکه احتمالا امارات را از زیربار فشار عربستان آزاد می نرم و درنتیجه امارات داخل حمایت از این شورا آزاد خواهد حیات.

درباره کنگره مردمی، حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری فقید یمن باید گفت که این حزب در شرایط اضطراری و سختی است چراکه دچار دودستگی شده است. موضع فدایی اعضای حزب شبیه انصارالله و برخی مثل طالع منصورهادی و برخی نیز درون خارج و طرفدار امارات هستند. تنش های میان عربستان و امارات به دودستگی این حزب دامن زده است.

درون این گزارش چند سناریو مطرح شده است که یکی از آن ها فرضیه احتمال تصمیم شورای انتقالی جنوب درباره رفتار عملی برای اعلام جدایی است. در این صورت احتمالا تنش ها میان این شورا و گروه های مخالف جدایی از یکسره قضا و قدر مستعفی بالا بگیرد. چنین اقدامی عربستانی ها را داخل تنگنا راحتی خواهد رحم و باعث می شود بر امارات و این شورا فشار بیاورند. اما اگر وضعیت به همین صورت باقی بماند، روابط دو کشور درباره یمن تو آینده دستخوش بغرنج خواهد شد. با توجه بوسیله نفوذ و رله عربستان، درخصوص چالش هایی از این نوع امارات بیشتر ضرر خواهد کرد. در نتیجه داخل این رخساره امارات باید راه اندازی اتفاق های رسمی و غیررسمی خود در یمن را گسترش دهد و تو سیاست های کنونی بازنگری کند.

شاید دوست داشته باشید:

ضرورت اقدام مشترک جهان اسلام داخل حمایت از سرمایه های علمی

 به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی ، در مقاله ای با عنوان «ضرورت رفتار مشترک جهان اسلام در حمایت از سرمایه […]

ویدئو | استقلال دو نفر از کوچکتر آوار پس از زلزله جدی داخل ترکیه

در همین زمینه: زمین رعشه شدید درون دریای اژه باعث فروریختن ساختمانی ها در ترکیه شد ویدئو | زلزله ۶.۶ […]

رئیس پیشین سیا کشتار محسن فخری زاده را جنایتکارانه خواند | خطر تلافی مرگبار وجود دارد

به گزارش همشهری آنلاین، جان برنان تو یک رشته توئیت نوشت: «این نظری جنایتکارانه و متجاوز غیرمسئولانه بود. این کار […]