ضرورت اقدام مشترک جهان اسلام داخل حمایت از سرمایه های علمی

admin دسته‌بندی نشده

 به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی ، در مقاله ای با عنوان «ضرورت رفتار مشترک جهان اسلام در حمایت از سرمایه های علمی» نوشت:

«بسیاری از دوستان مصری داخل مناسبت تلفنی و یا پیام های مخصوص به من، ترور دانشمند ایرانی مهراز محسن فخری زاده را تسلیت گفته و همدردی کرده اند. اغلب آنها رژیم اسرائیل را عامل این ترور دانسته و بعضی از آنان همچنین خواستار واکنش سریع ایران ثمر عامل این کشتار شده اند. اطمینان دارم که در این سانحه بسیار تلخ و ناگوار که دست سیاه تروریسم، دانشمندی بزرگ را نه فقط از امت ایران بلکه از امت اسلامی گرفت، قلبهای مدخل متجاوز بزرگی از جامعه سمج با دولت و امت ایران است. این همدردی و همراهی را مقدار می نهیم و گرامی می داریم. قلبهای ایرانیان و مصریان قرن های تمام است که به غصه متصل است.

ولی تو این تصادف تلخ، دلیل دیگری حزن بخاطر این همدلی و همدردی حیات دارد. دولت و پیرو مصر نیز همانند دولت و پیرو ایران، در سال های نه چندان دور گذشته، طعم بی قرار ترور تعدادی از دانشمندان علوم هسته ای و غیرهسته ای خود را چشیده اند. آنان نیز می دانند که دلیل قتل آن دانشمندان چه بود و دست ناپاک چه کسانی در ورای ترور آنان قرار داشت.

دولت های بسیاری جنایت مهندس فخری زاده را محکوم کرده اند. برخی آن را یک جنایت وصف کردند، برخی آن را اقدامی غیرقابل تأیید خواندند. فدایی همچنین از پیامدهای آن ابراز نگرانی کردند! برخی ایران را (فداکاری تروریسم را) جلب به خویشتنداری کردند! و برخی همچنین خموشی کردند، بگونه ای که فصیح اتفاقی صورت نداده است! اما داخل این میان رژیم صهیونیستی غریو شادمانی سر داده و تا اینکه بروز نگرانی اتحادیه اروپا (مدعیان پاینده حقوق بشر) نسبت بوسیله این کشتار و فراخوانی آن هم گذاری از ایران بوسیله “خویشتنداری” را نتوانست تحمل کند و موقعیت هيئت قانونگذاری اروپا را “منافقانه” خوانده است!

ملل مسلمان، فارغ از برخی تضاد ها در اعتقادات و خواه فداکار اختلافات درون حوزه های سیاسی و یا شورش های دیو نظامی در برخی نقاط، ولی دشمنان مشترکی دارند. آن گاه که اروپا دوران سیاه قرون وسطی را سپری می کرد و علم در آن مهجور و دور بی ریا وجود و یا صد های طولانی نبردها و کشتارهای خونین تویی با انگیزه های دینی و دوران ممیزی عقاید را سپری می کرد، اسلام و مسلمانان در سایه اسلام و تعالیم آن، سرآمد علم داخل علوم متنوع از یکسره ریاضیات، نجوم، شیمی، فیزیک، پزشکی و… بوده و پیشرفت های شگرفی داشتند. البته این ادعا به معنای نادیده اخذ صعود های علمی و خلاقیت های فنی و تکنیکی در اروپای آن زمان نبود، چرا که تأثیر نزاکت و تمدن یونانی برتمدن اسلامی را نمی توان نوظهور گرفت. اما بدون شک گیتی اسلام قرن های کامل یکی از دو پیشقدم قدرت علمی، تکنولوژیک، اقتصادی، فرهنگی، ادبی و نیز قدرت تعیین کننده نظامی داخل گیتی وجود. به طوری که تمدن نوین غرب از تولیدات علمی مسلمانان نهایت بهره برداری را کرده است.

قرآن کریم با تشویق علم آموزی و ترغیب آدم به درنوردیدن اقطاب زمین و آسمان، روح جدیدی بر پیکر تمدن انسانی دمید و فضای علمی و فرهنگی تازه ای پدید آورد.

«یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَن تَنفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانفُذُوا ۚ لَا تَنفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ» (الرحمن – 33) «یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ»( ‏المجادلة‏:- 11‏)

دین اسلام به اندازه ای بوسیله خرد و دانش اهمیت داده که به گفته عالمان قرآنی، در قرآن سخی ماده (واژه) علم بیش از 750 جنین بوسیله شکل های انواع به امر رفته است.

ایران قبل و بعد از اسلام همچنین بوسیله گواه کتاب و اندیشمندان بزرگی نظیر ابن خلدون (متولد تونس _ وفات قاهره)، نقشی بی بدیل داخل تولید، انتقال، ترقی و تعمیق علم در گیتی اسلام داشته است.

محسن فخری زاده در عصر کنونی ما بی شک یکی از نوابغ ایران و دنیا اسلام داخل حوزه علوم فیزیک و مهندسی هسته ای و علوم نوین بود. او لله صدها دانشجوئی بود که در مراکز مختلف تحقیقاتی و پژوهشی ایران دون نظر مستقیم و غیرمستقیم  او تو حال تحصیل و تفحص و نوآوری علمی بودند. به رغم تبلیغات ضدایرانی دشمنان از جمله رژیم صهیونیستی، معرفت هسته ای ایران دانشی صلح آمیز تو مسیر نوکری بوسیله بشریت است. برغم فشارهای وارده و جوسازی های انریکا و رژیم صهیونیستی، راه اندازی بین المللی انرژی اتمی در گزارش های متعدد خود، بارها و بارها به خشکی امدن صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران تأکید کرده است. علوم هسته ای، بی تردید یکی ملزومات پیشرفت علمی داخل گیتی است. ایران درون سالیان گذشته پیشرفت های شگرفی در حوزه هسته ای صلح آمیز داشته که اردوگاه غربی – صهیونیستی آن را خطری بخاطر انحصار طلبی خود در این حوزه می دانند، فلذا با اتهام نظامی گری به فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران، اقدامات ضدایرانی خود از عموم ترور سازمان یافته دانشمندان ایرانی را جائز  جلوه داده اند. ترور مهندس فخری زاده نخستین ترور دانشمندان ایرانی نبود. ایران در ده سال اخیر چندین دانشمند هسته ای خویشتن را در حملات راه اندازی یافته تروریستی از مشت داده است. بنابر این ترور دایره یافته محسن فخری زاده و دیگر دانشمندان ایرانی، بسان ترورهای دیگر دانشمندان دنیا اسلام و عرب از یکسره ترورهای قبلی دانشمندان مصری و عراقی و لبنانی و تونسی، در واقع ترور معرفت و فناوری و توانائی های علمی گیتی اسلام است. دکترین شناخته شده رژیم صهیونیستی آن است که بزرگترین قدرت منطقه باشد و دکترین اعلام شده آمریکا همچنین آن است که هیچ قدرتی تحت اسرائیل در منطقه شکل نگیرد.

جهان اسلام برای بازگشت به عصر طلائی خود، به تیک علمی احتیاج دارد و دانشمندان اسلامی، سرمایه های گرانقدر جهان اسلام و موتور محرکه آن هستند. ضروری است جهان اسلام برای حمایت و حفاظت از دانشمندان خویشتن تلاش بیشتری کند و ترور فخری زاده و امثال او را با صدای بلند محکوم درنگ. داخل انتهاء جای این پرسش ابدی است که مسئولیت سازمان همکاری اسلامی و نیز مراکز مبصر علمی و فرهنگی جهان اسلام در محکوم کردن این ترورها و نیز باز داشتن از تکرار این روش های جنایتکارانه و ضداسلامی چیست؟»

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

خباثت تا آخرین نفس

بوسیله گزارش ایسنا بوسیله نقل از نورنیوز ، منابع خبری اعلام کردندکه مایک پمپئو، وزیر خارجه نوبت به آخر خط گویا […]

جو بایدن «رسما» رئیس جمهوری آمریکا شد | مهر اثبات کنگره به خشکی امدن آرای الکترال ۲۳۲-۳۰۶

بوسیله گزارش همشهری آنلاین، هر چند شورش هواداران افراطی دانلد ترامپ چند ساعت تو کار مجتمع سنا بخاطر ثبوت نهایی […]