قضا و قدر بایدن نمی تواند میل داشته باشد ایران توافقی سخت نم از برجام انجام دهد

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش ایسنا بوسیله  نقل از نشنال اینترست، از آنجا که بخت بایدن مذاکرات متاخر با ایران را قفا می کند، باید این فرایند را با درک ثابت قدم و دقیق تصمیم گیری های استراتژیک تو ایران و آنچه باعث انعطاف پذیری یا سر سختی ایرانی ها می شود، دنبال کنند. مفتاح هر توافقی یافتن نقاط مشترکی است که حزن نگرانی های ایالات متحده را مرتفع بسازد و حزن موضوعاتی که ایران برای خود ضروری می دانند را نقض نکند. دو واقعه مهم تو کشش دوران پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹یعنی پایان بحران عراق ۱۹۸۸ و توافق برجام ۲۰۱۵ به عنوان معیار های تعامل ایران با قدرت های بزرگ یاد می شود.

بحران ایران و عراق از ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ و درون میان هرج و مرج های انقلابی در ایران آغاز شد. صدام حسین قطب عراق چند روز پس از اطلاع دادن نقض پیمان نامه ۱۹۷۵ الجزایر که تقسیم و کنترل طرز آبی و استراتژیک شط العرب بین دو کشور را نمایان می ساخت، به ایران حمله کرد. صدام ادعای کل رودخانه را کرد و درصدد فتح قلمرو زیادی در جنوب غربی ایران و خلیج فارس بود.

 جنگ ویرانگر هشت ساله به وقوع پیوست که منجر به کشته شدن صدها هزار نفر از هر دو طرف، صدها میلیارد دلار خسارت شد و صدام از زنجیر های شیمیایی میوه سربازان ایرانی ، غیرنظامیان و کردهای عراق مصرف کرد. جمهوری اسلامی نوپا از حمایت های بیش محدود بین المللی برخوردار حیات. 

در تاریخچه ۲۰ ژوئیه ۱۹۸۷ ، شورای ایمنی به اتفاق آرا قطعنامه ۵۹۸ را تصویب کرد که به خشکی امدن بن مواد ۳۹ و ۴۰ منشور سازمان ملل خواستار عقب نشینی نیروها و آتش بسنده شد و آن را لازم الاجرا دانست. نیز با درج بیانیه ای مبنی پهلو اینکه شورا مجدداً “برای وارسی مراحل بعدی و کسب اطمینان از انطباق با این قطعنامه” برگزار خواهد شد، امکان اقدامات تنبیهی را برای لیس انطباق باز گذاشت. قطعنامه ۵۹۸ پایان جنگ را سرعت بخشید. با این حال، واقعیت این است که ایران در شرایطی حاضر بوسیله توافق شد که نسبت بوسیله تامین منافع امنیتی خویشتن اطمینان یافت.

جنگ ایران و عراق همچنین سیاست امن ملی جمهوری اسلامی در دهه های آینده ، به ویژه ایجاد دستور کار های موشکی بالستیک و کروز را شکل رحم. به دلیل حاضر بودن تجهیز کافی،  از ابزار کافی، ایران از آن زمان این زنجیر ها را به عنوان اصلی ترین ابزار بازدارندگی در مقابل متجاوزان احتمالی دنبال کرده است. اگر طالع بایدن می خواهد موشک های ایران را محدود کند ، باید نقشی را که آنها در امنیت ملی ایران بازی می کنند، داخل نظر بگیرد. امروز هیچ کسی از هیچ طیف دیپلماتیک ایرانی ایده امتیاز دادن به خشکی امدن روال برنامه های موشکی را نمی پذیرد.

پرورش هایی از برجام: چرخه انقلاب زایی و مذاکرات منتهی بوسیله برجام همچنین بوسیله همین زیبایی برای میزان فشار مایل به تحمیل ایران آموزنده است. با شروع بایگانی هسته ای، مقامات ایران کمال مطلوب خود را از این روند، اجرای پروگرام هسته ای غیرنظامی در محدوده گور ایران اعلام کردند. 

برای اولین بار ایران در سال ۲۰۰۵ استقبال خود از توافق مشابه آنچه در برجام اتفاق افتاد، مدال دادند. داخل مارس همان سال، مذاکره کنندگان هسته ای ایران پیشنهادی را به “EU۳” (انگلیس ، فرانسه و آلمان) نمایش دادند که می توانست مسیرهای اورانیوم و پلوتونیوم ایران را به تولید تسلیحاتی عقد کند. با این حال این پیشنهاد با رخصت جورج بوش که پافشاری داشت ایران برنامه هسته ای نداشته باشد، رد شد. جک استراو ، وزیر خارجه دم انگلیس ، بعداً تو مورد این موضوع گفت: “چنانچه مشکلات عمده ای تو قضا و قدر ایالات متحده تحت رئیس جمهور بوش نبود، ما می توانستیم در کچل ضبط هسته ای ایران را در سال ۲۰۰۵ محلول و گسستگی کنیم.”

آنچه از این پس عارض قسط هشت سال نهضت زایی چشمگیر بود. ایران حجم برنامه هسته ای خود را بوسیله طور عریض توسعه داد، در حالی که ایالات متحده یک جبهه تحریم چند جانبه بی سابقه را ایجاد کرد. تا سال ۲۰۱۲ ، مذاکره گسترده ای در مورد شروع جنگ وجود داشت. نقطه عقب نشینی تنها تو سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد ، زمانی که نصیب و قسمت اوباما تمایل بوسیله پذیرش غنی سازی محدود ایران درون ازای رفع تحریم ها را  اعلام و قضیه دیپلماتیک را آغاز کرد که منجر به برجام شد.

بایدن اینک نمی تواند انتظار داشته باشد که ایران به توافقی پر اب تر از برجام تن دهد. نیز ایالات متحده نمی تواند غبطه داشته باشد که ایران موشک های خود را تسلیم کند. داخل خصوص منطقه، وضعیت برد- سرما در یمن با برون رفت سعودی از باتلاق و پایان بمباران شهرهای یمن و ارسال معاون های بشردوستان حاصل می شود و ایران می تواند در پایان اعطا کردن به درگیری ها نقش داشته باشد. دولت بایدن می تواند مذاکرات منطقه ای را درون آنجا آغاز بطی ء و آنها را توسعه دهد.

انتهای پیام 

شاید دوست داشته باشید:

بدگوئی پمپئو علیه برجام

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا روز پنج شنبه در توییتی نوشت: […]

تست کرونای بشار اسد و همسرش سلبی شد

به گزارش همشهری آنلاین، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، اربابی جمهوری سوریه امروز (سه شنبه) با پراکندن پیامی […]

بلومبرگ: تیر های نرمش درون وین جلوه گر شده است

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، ایالات متحده و ایران بوسیله نقطه پایان دادن بوسیله اختلافات شان […]