آغاز سیاست غیابی ۲۰ بازپرس سعودی پرونده کشتار جمال خاشقچی در ترکیه

admin دسته‌بندی نشده

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از بی بی سی، خدیجه چنگیز (نامزد خاشقچی) و اگنس کالامار (گزارشگر خاص سازمان ملل تو قتل های فراقضایی) به نیابت از نامه نگار مقتول سعودی در محکمه محاکمه قاتلان او در استانبول محضر می یابند. بانو کالامار شاهزاده سعودی محمد بنیاد سلمان را مسئول اصلی این جنایت فجیع و تکان دهنده می داند؛ هر چند مقام های پادشاهی عربستان سعودی این ادعا را رگه و اعلام کرده اند برخی عناصر خودسر در تو کنسولگری عربستان درون استانبول سانحه را بوسیله پایان رسانده اند.

جمال خاشقچی که از منتقدان سرشناس و بی پروای حکومت سعودی بود، اوایل اکتبر سال گذشته برای شهود مجوز ازدواج با خدیجه چنگیز دانا کنسولگری عربستان تو استانبول شد و دیگر هرگز بیرون نیامد. گفته می شود گروهی از ماموران سعودی به دستور محمد بن سلمان او را کشته و جنازه اش را مثله کرده اند. نکته نادیده اینکه تا امروز حتی یک مدال از جسد خاشچقی روبرو نشده و بوسیله نظر می رسد جنازه در اسید حل و نابوده شده است.

با اینکه خاشقچی شهروند آمریکا هم بود، مقام های دولت دانلد ترامپ با حیات تلاش های مقدماتی بی شمار زود از پیگیری بایگانی دست کشیدند و ترجیح دادند همچنان به روابط اقتصادی پرسود خود با فرماندهی عربستان سعودی دنباله دهند. مقام های ریاض هم بخاطر خاموش کردن اعتراض های جهانی به این جنایت فجیع یک محاکمه پرحرف و جنجالی نظام دادند و چند نفر از عاملان جنایت خاشقچی را به اعدام و حبس های طولانی محکوم کردند. گرچه دو عامل اصلی قتل که از نزدیکان اساس سلمان بودند، تبرئه شدند.

مدتی پیش پسر ارشد خاشقچی ۵۹ ساله اطلاع دادن کرد قاتلان پدر خویشتن را بخشیده است؛ اقدامی که با نفوذ خشمگینانه خدیچه چنگیز و بسیاری از فعالان حقوق بشری مواجه شد. زمان حال باید دیدن محاکمه غیابی متهمان پرونده این ترور تاریخی در ترکیه بوسیله چه نتیجه ای ختم می شود و آیا پای بن سلمان بی قراری به ماجرا باز می شود یا نه. احمد العسیری و سعود القحطانی که آمران واقعی کشتار هستند، از نزدیک ترین یاران و مشاوران شاهزاده سعودی به شمار می روند.

شاید دوست داشته باشید:

بدگوئی پمپئو علیه برجام

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا روز پنج شنبه در توییتی نوشت: […]

تست کرونای بشار اسد و همسرش سلبی شد

به گزارش همشهری آنلاین، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، اربابی جمهوری سوریه امروز (سه شنبه) با پراکندن پیامی […]

بلومبرگ: تیر های نرمش درون وین جلوه گر شده است

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، ایالات متحده و ایران بوسیله نقطه پایان دادن بوسیله اختلافات شان […]