صنعتی هسته ای با برجام نه راکد می شود نه کند | روایت صالحی از آخرین دستاوردهای هسته ای | ظرفیت غنی سازی به ۱۶هزار و ۵۰۰ سو رسیده است

admin دسته‌بندی نشده

بوسیله گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از ایرنا، علی اکبر صالحی امروز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات وزیران در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره بوسیله سالروز ملی فناوری هسته ای گفت: از سال ۸۵ این سنت برگزار شد. ما یک مراسم را  به خاطر کووید-۱۹ نتوانستیم برگزار کنیم. امیدوار هستیم مراسم ۲۰ فروردین ما در ۲۱ فروردین برگزار شود.

 وی افزود: با توجه به اینکه ۲۰ فروردین روز جمعه است، فراغت شد ما این رسوم را روز شنبه برگزار کنیم داخل سالگرد امسال که با آستان رئیس جمهوری برگزار می شود، نمایشگاهی دایر کردیم که ۱۳۳ دستاورد را در آنجا به ارائه خواهیم گذاشت.

 رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: حدود ۶ یا ۷ رونمایی داریم، که توسط طبیب ملا عمل می شود که بنیانی ترین آن چند رادیودارو است.

صالحی با اشعار اینکه موسسه انرژی اتمی داروهای مورد نیاز یک میلیون نفر مبتلا به بیماری های صعب العلاج را تامین می کند، گفت: هر سال به تعداد داروهای جدید اضافه می شود مثلاً در زمینه داروی معالجه سرطان پروستات ما با چندتا از دانشگاه امر را به خوبی پیش می بریم که مصیبت را درمان می کند و قدم های بزرگی برداشته شده است.

 وی اضافه کرد: یکی دو مورد دیگر هست که ما درون معرض نمایش نمی توانیم بگذاریم و ان شاءالله تو شهریورماه مراحل ابتدایی آنها عملیاتی می شود. یکی مرکز یون درمانی تو استان البرز است که این بیمارستان بخاطر درمان امراض صعب العلاج به خصوص سرطان را علاج می کند.

رییس سازمان کارمایه اتمی یادآورشد: ۲۰۰ میلیون یورو تجهیزات این بیمارستان است که بخشی از برگ آمده و قدری هم تامین می شود. ساختمان این درمانگاه تقریبا رو بوسیله فرجام است. ۲۰۰ میلیون یورو با ارز نیمایی  ۶ هزار میلیارد تومان می شود ساختمان بی قراری هزار میلیارد تومان هزینه دارد یعنی کچل پروژه ۷ هزار میلیارد تومان است که درون سه گانه سال اجرا می دهیم.

 دستیار رییس جمهوری گفت: مرکز ملی یون درمانی داخل استان البرز، این ششمین سنخ از این بیمارستان ها در جهان است و درون منطقه غرب آسیا هم بی بسان است و تنها کشوری که واقف این عرصه شده ما هستیم.

رییس اداره کارمایه اتمی گفت: این دستاورد جلال است عاری اینکه بر بودجه دولت تحمیل شده باشد. یعنی ما این ۲۰۰ میلیون یورو وام گرفتیم. تو واقع این پروژه، پروژه ای بوده که توان پس دادن این وام را داشته که خیلی از بانک ها اطلاع دادن آمادگی کردند و بانک ها آن را تامین می کنند.

صالحی بیان داشت: پروژه دیگری که شهریور ماه مقدمات آن گشادن خواهد شد، تولید رادیودارو کنار اساس gmp یا پروژه تترا است که ۶۰ میلیون یورو برگ دارد و آن هم از دولت نگرفتیم. این پروژه ۳۷ هزار متر ساختمان دارد آن هم در فاصله  سه چهار سال اخیر شروع شد و فاز اول آن شهریورماه  افتتاح می شود.

وی تاکید کرد: مطمئن باشید با برجام، صنعت هسته ای نه متوقف می شود و نه کند می شود قسم هم خوردیم، اکنون خودتان ارزیابی کنید سال ۹۲ تو عرصه های متنوع ما چه چیزی داشتیم و اکنون چه داریم. اینها فاش است اینکه نظرات مسئولین کشوری متشابه آمریکا و کشورهای اروپایی را هم خودتان می بینید.  

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بخش هایی از دستاوردهای هسته ای را روز شنبه به  استحضار عموم خواهیم رساند، اضافه کرد: ما ۱۵ نوع سانتریفیوژ جدید داریم که اورانیوم غنی سازی می کنند مثل ir۴ و IR۶ و IR۲M تو صورتی که ما در سال ۹۲ فقط با IR۱  غنی سازی می کردیم این تشنج اهمیت است ما قبل از برجام حداکثر حجم غنی سازی مان ۱۳۰۰۰ سو حیات الان بدون اینکه وافر از امکانات دیگر را بسیج بکنیم ۱۶۵۰۰ شعاع ظرفیت غنی سازی ماست.

وی گفت:  ما امروز قریب تقریباً پنج اندام اورانیوم غنی شده و ۵۷ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد داریم در حالی که قرار است در یک سال به ۱۲۰ کیلو برسیم، اینها واقعیت های صنعتی هسته ای است، غیر از ۲ پروژه بیمارستان مرکز یون درمانی و مرکز تترا، دو نیروگاه غم با کمک روس ها در بوشهر در حال احداث است.

صالحی تصریح کرد: متوسط تولید کیک زرد ما قبل از برجام چهار الی پنج جسم تو سال بوده  که امروز به ۳۵ تومان روان است.  

رییس موسسه انرژی اتمی داخل پاسخ به سوال دیگری درباره نتایج دور نخست مذاکرات برجام در وین گفت: همانطور که مسئولین و آقای عراقچی گفتند، میتینگ اول میتینگ مثبت بوده است، موضع ایران روشن،  اصولی و قابل توجیه است ما چیز یدکی نخواستیم آمریکا بیرون رفته و می خواهد برگردد باید تعهداتی که دارد را ادا دهد.

صالحی اظهار کرد: از این بابت موضع اصولی ما هنوز همان است و فعلا مباحثه گام به گام نداریم و چیزی درباره آن نشنیدم. درون واقع موضع اصولی ما این است که تحریم ها را بردارند ما هم به تعهدات خویشتن برمی گردیم.

 رییس سازمان کارمایه اتمی مجمع روز گذشته را مثبت ارزیابی کرد و با تقریر اینکه سیاق برای ایجاد تفاهم متصل است، گفت: ممکن است پرسیدن شود این دو قسمت قسمت کردن فنی و تحریم می خواهد چه کار کنند شما می دانید در زمان ترامپ بایکوت های دیگری اضافه شده  است و داخل این نشستها می خواهند ممارست کنند و لیست این بایکوت ها را دقیق در بیاورند.

 معاون رییس جمهوری اظهار کرد: از طرف دیگر اقداماتی که ما کردیم را می خواهند بار دیگر ممارست کنند و ببینند وقتی آنها بایکوت ها را برداشتند ما چه اقداماتی باید انجام بدهیم.

 وی خاطرنشان کرد: ما یک سری از اقدامات را به نعوظ نفس ای می توانیم متوقف کنیم. مثلاً تولید ۲۰ درصد را می توانیم لحظه ای ایستا کنیم اما اگر سانتریفیوژهای اضافه پهلو تعهدمان نصب کردیم جمع کردن آن زمان می خواهد وهمانطور که نصب آن زمان می برد برچیدن آن بی آرامی زمان می برد. اینها مناظره خواهد شد.

صالحی گفت: امروز کمیته های فنی نشست دارند و جمعه هم جلسه کمیسیون مشترک خواهد حیات ببینیم چطور می شود. ما امیدواریم درون جهت مثبت کار پیش برود.

رییس دایره انرژی اتمی در پاسخ بوسیله پرسیدن دیگری درباره اظهارات اخیر جهانگیری مبنی کنار اینکه ایران متن برجام را نگه داشت و اینکه برای همین امروز طرف های برجام متن آماده ای دارند، گفت: اثر حفظ متن برجام از کار افتادن حقانیت ایران به افکار عمومی جهانی است. تماشاگر هستید که آمریکا با همه قدرتی که دارد بخصوص در یکی دو سال چقدر شکست سیاسی خورده است این واقعیت است که آمریکا در شورای امنیت اداره ملل اجلاس های عمومی هر بار که رفته شکست خورده است.

 وی اظهار کرد: بخاطر بدوی بار داخل تاریخچه آمریکاست که در چنین مجمعی که تو خاک آمریکاست، ضعف بخورد. اگر موضع حق ما نبود و اگر واقعاً برجام به نشانی یک پشتوانه نبود، قطعاً محقق نمی شد.

صالحی با اقرار اینکه حفظ همین برجام باز ما را در موقعیت بزرگوار صبر داده است، گفت: آمریکایی ها که می گفتند نخست شما باید رفتار بکنید حداقل از این موضع عدول کردند که این هم دستاورد متناسب توجهی است. اینها دستاوردهای دیپلماتیک است.

کمک رییس جمهوری اضافه کرد: اینکه اینها عملیاتی شود جمعه ببینیم به خراج مطلوب برسند و باید صبر کنیم. تا امروز نشانه های نیکی هست. جمهوری اسلامی ایران اطلاع دادن کرده به تمامی تعهداتش پایبند خواهد بود به تعهد اینکه آنها حزن بوسیله تعهداتشان پایبند باشند.

 وی در پاسخ بوسیله سوال دیگری درباره رونمایی از دستاوردهای متاخر در مراسم روز ملی فناوری هسته ای گفت: تعدادی از دستاوردها داخل آن گام ها گنجانده می شود.

 صالحی گفت: ما هزاره دستگاه IR۲M را در فاصله دو سه ماهه نصب کردیم یا زنجیره کامل IR۶ داخل حال امر است و زنجیره های دیگر مثل IR۵ خواه IR۶S داخل شلنگ ها این کارها را کردیم.

رییس سازمان کارمایه اتمی امتداد داد: در حالی که ظرفیت غنی سازی در سال ۹۲ ۱۳ هزار سو بود این رقم ۱۶۵۰۰ سو فصیح که عمدتاً تو همین چند ماه گذشته به خشکی امدن بنیان قانون مجلس ایجاد شده است اینها دستاوردهایی است که در قاب شلنگ هاست و اگر قرار شد برجام اجرایی شود این ها را بر می داریم.

صالحی گفت: غرض کشور پهلو این است که ما تا قبل از اینکه آمریکا بوسیله طور کامل به تعهداتش برنگردد و راستی آزمایی نشود ما هیچ سخنی با آمریکایی ها بوسیله طور مستقیم نخواهیم داشت زیرا که معنا ندارد. ولی اگر بوسیله تعهداتشان برگشتند و میانه روی آزمایی شد و در پنج بعلاوه یک پیشگاه هویدا کردن تو آن چهارچوب مانند همه اعضای دیگر باهم مصاحبت می کنیم.

شاید دوست داشته باشید:

بدگوئی پمپئو علیه برجام

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا روز پنج شنبه در توییتی نوشت: […]

تست کرونای بشار اسد و همسرش سلبی شد

به گزارش همشهری آنلاین، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، اربابی جمهوری سوریه امروز (سه شنبه) با پراکندن پیامی […]

بلومبرگ: تیر های نرمش درون وین جلوه گر شده است

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، ایالات متحده و ایران بوسیله نقطه پایان دادن بوسیله اختلافات شان […]